Coğrafi Yapı

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan Osmanlı İran Savaşları sonrasında Anadolu dan kaçıp gelen 3 Ailenin bileşiminden meydana gelmiştir.

 

 

 

İlk zamanlar Ticaret yolu üzerinden başlayan yaşam zamanla Ticaret yollarının canlılığını ve önemini yitirmesi üzerine köy sulak bir yer olan şimdiki eliilyasın bugünkü bulunduğu yere yerleşmişlerdir. İlk zamanlar Ermeni ve Çıngan ( Çingene ) lerle devamlı birliktelik daha sonra sadece Deliilyasın bugünkü halkına kalmıştır. Halkın geneli birbirleri ile akrabadır.

Beldemiz Sivas İli Altınyayla İlçesine bağlı bir orta anadolu yerleşmesidir. Yerleşmenin Deniz seviyesinden yüksekliği 1.468 metre ile 1.567 metre arasında değişmektedir. Yerleşmenin genelde kuzeyi dağılık, güney kısımları ise düz bir ovadan ibarettir.

Sivas İlinin en güneyinde yer alan Altınyayla İlçesine bağlıdır.

Deliilyas Merkez ile G.O.Paşa, Yeşilyurt Mahallerinde oluşmaktadır.

Ekonomik yapısı tarım ve Hayvancılık olup son zamanlarda endüstri bitkisi olan şeker pancarı üretimi de yapılmaktadır.

Yerleşmede kara iklimi sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak Kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer.

Son yıllarda yerleşme kenarına açılan Göletler önemli ölçüde iklimi değiştirmiştir.

Beldemiz bir çay yatağının etrafına sağlı sollu şekilde her iki yana yerleşmiştir. Yerleşmenin kuzeyini bir sıra dağ gibi ( Bayır dağları ) Güneyde ise ( Karatonus dağları ) kaplamıştır. Çok geniş bir araziye sahip olan yerleşme genelde düz bir alandadır. Geniş ova ve yaylaları vardır ( Düynük kaya yaylası, Kurt deresi yaylası ) Dliilyas Sivas İline 75 km uzaklıkta olup, Altınyayla İlçesine 7 km uzaklıkta olup yerleşmede kadastro vardır.

Beldemiz bağlı olduğu Altınyayla İlçesinin batısında Şarkışla İlçesinin kuzeyinde Sivas ve Ulaş ilçesinin doğusunda Kangal ilçesi güneyinde Kayseri ile çevrilidir.