Yemeklerimiz

Beldemizin kendine özgü bir çok yemeği vardır. Ayranlı Aş, Boz Mantı, Bulama Aşı, Bulgur Çorbası,…

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayranlı Aş

Gerekli Malzemeler

1 Kase Yarma

2 Kase Yoğurt

Bir tutam narpız(Nane)

Biraz Tuz

Yapılışı

Yarma ocakta haşlanır ve soğumaya bırakılır. Soğutulduktan sonra üzerine karıştırılarak kıvamına getirilmiş yoğurt eklenir. Yeteri kadar su eklenerek iyice karıştırılır. Servis yapmadan önce üzerine tuz ve narpız eklenir. İyice soğuduktan sonra servis yapılır.

Boz Mantı

Gerekli Malzemeler

1 Kg Un

2-3 Çorba Kaşığı Tereyağı

2 Baş Soğan

Yeteri kadar Karabiber

1 Tutam(Yeteri kadar) Tuz

Yapılışı

Un bir kaba konur. Tuz küçük bir kasede su ile eritilerek un bulunan kaba eklenir. Ilık su eklenerek kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. Hamur yumaklar haline getirildikten sonra oklava yardımı ile yufkadan biraz kalınca açılır. Küçük kareler şeklinde kesilen hamurlar içinde kaynayan su bulunan tencerede haşlanır. Ayrı bir tavada yağ, ince kıyılmış soğan ve kırmızıbiberle sokarıç(sos) hazırlanır. Haşlanan mantının suyu dökülmeden sokarıcı eklenerek servis yapılır.

Bulama Aşı

Gerekli Malzemeler

1 Kase Yarma

5 Kase Yoğurt

2 Yemek Kaşığı Un

1 Baş Soğan

2 Kaşık Tereyağı

1 Adet Yumurta

Yapılışı

Un ve yumurta karışımı bir tencereye konur. Üzerine haşlanmış yarma ve yoğurt eklenir. Bu karışıma biraz su ekledikten sonra kısık ateşte bulanarak(karıştırılarak) kaynaması beklenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra soğan ince ince doğranır. Yağ bir tavada eritildikten sonra içine soğan ve narpız(nane) eklenir. Yakılarak(pembeleşene kadar kavrulur) çorbanın sosu hazırlanır. Sos çorbanın üzerine dökülerek sıcak biçimde servis yapılır.

Bulgur Çorbası

Gerekli Malzemeler

2 Yemek Kaşığı Tereyağı

1 Su Bardağı Bulgur

2 Adet Ortaboy Patates

1 Baş(Adet) Soğan

1-2 Yemek Kaşığı Salça

1 Tutam(Yeteri kadar) Tuz

Yapılışı

Patateslerin kabukları soyularak küçük küpler şeklinde doğranır. Yağ bir tencerede eritilerek içine ince ince doğranmış soğanlar ve salça eklenir. Bunları beraber yaktıktan sonra üzerine yıkanmış patatesler ve bulgur eklenir. Biraz tuz ve kaynamış su eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır. 15-20 dakika piştikten sonra çorbamız sıcak olarak servis yapılır

Cücük Aşı (Kuskus)

Gerekli Malzemeler

1 Kase Bulgur

4 Adet Yumurta

Yarım Kg Un

3 Yemek Kaşığı Tereyağı

Yeteri kadar Tuz

Yapılışı

Bulgur geniş bir leğene konur. Bir kaseye yumurtalar kırılır. Üzerine bir bardak su ve tuz dökülerek çırpılır. Bu karışımın birazı bulgur ile karıştırılır. Üzerine azar azar un serpilerek bulgurlar belirli bir yönde yuvarlanmaya başlanır. Bu işleme bulgurların yüzeyleri unla kaplanana kadar devam edilir. Bu karışım kaynayan su bulunan tencereye konur. On dakika haşalndıktan sonra kevgir(süzgeç) yardımıyla süzülür. Üzerine yakılan tereyağı eklenerek sıcak servis yapılır. .

Düğürcük Çorbası

Gerekli Malzemeler

1 Su Bardağı Düğürcük(Bulgurun çok küçük taneleri)

1 Baş Soğan

5 Kaşık Tereyağı

Biraz Kırmızı Biber ve Tuz

Yapılışı

Bir tencerede yağ ile birlikte ince kıyılmış soğan yakılır. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca üzerine kırmızı biber eklenerek sokarıç(Sos) yapılır. Üzerine düğürcük, biraz su ve tuz eklenir. Kaynamaya başladıktan 5-10 dakika sonra çorba sıcak olarak servis yapılır.

Erişte

Gerekli Malzemeler

1-2 Kg Un

5 Adet Yumurta

3-4 Yemek Kaşığı Tereyağı

Yeteri kadar Tuz

Yapılışı

Un bir kaba konur. Tuz küçük bir kasede eritilip, bu kaba eklenir. Üzerine su ile çırpılmış yumurta ve ağız(inekler buzaladıktan sonra süt yerine gelen koyu sıvı) eklenir. Böylece hamur yapılır. Bu hamur yumaklar halinde şekillendirildikten sonra kalın şekilde yufkalar açılır. Bu yufkalar serilerek biraz dinlendirilir. Sonra üç-dört parçaya kesilerek erişte makinası yardımı ile ince ve uzun şekilde kıyılır. Kesilen hamurlar kaynar suda 10 dakika haşlanır. Süzülerek üzerine tereyağı dökülür.

Erişte kesme işlemi genellikle beldemizde yılda bir defa güz aylarında ve komşu kadınların yardımı ile imece usulü yapılır.

 

Mercimekli Herle

Gerekli Malzemeler

1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek

3 Yemek Kaşığı Un

1 Adet Orta Büyüklükte Soğan ( İnce İnce Kıyılmış )

1 Yemek Kaşığı tereyağı

Kırmızıbiber, Tuz

Yapılışı :

Mercimekler üzerlerini 2-3 parmak geçecek kadar suyla haşlanır. Arzu edildiği kadar tuz konur. Ayrı bir kapta un soğuk su ile ayran kıvamına gelene dek karıştırılıp , haşlanan mercimeklerin (mercimekler haşlandıktan sonra suyu dökülmeyecek.) üzerine yavaş yavaş karıştırarak eklenir. Hepsi tekrar kaynayana kadar karıştırma işlemi devam edilir. Üzerinde oluşan köpükler toplanır. Soğan yağ ile pembeleşinceye kadar kavrulur, üzerine kırmızıbiber ilave edilip çorbanın üzerine dökülecek ve sıcak sıcak servis yapılır.

Madımak Yemeği

Gerekli Malzemeler

500 gr. madımak
2 yemek kaşığı tereyağ
1 yemek kaşığı salça
1 adet soğan
2-3 diş sarımsak
1 çay bardağı kavrulmuş kıyma
1 çay bardağı yarma ( kırık buğday )
1 çay kaşığı çemen
Tuz, pulbiber

Üzerine; sarımsaklı yoğurt

Yapılışı:
Madımakları ayıklayıp, yıkayıp, kıyın. Tencereye yağı alıp eritin ve ince doğranmış soğan ve sarımsağı kavurun. Salça,çemen ve kavrulmuş kıymayı ekleyip, kavurmaya devam edin.Kıyılmış madımağı ekleyip, soteleyin. Üzerine sıcak su ve yarmayı ilave edin.Tuz ve pulbiberi atıp, kaynamaya bırakın.Kısık  ateşte  pişirin. Servis sırasında üzerine sarımsaklı yoğurt döküp,afiyetle yeyin.Bu yemek genelde köy yufkası ve taze soğan eşliğinde yenir.

Mercimek Çorbası

Gerekli Malzemeler

1 Kase Yeşil Mercimek

1.5 Çay Bardağı İri Bulgur

2 Yemek Kaşığı Salça

1 Baş(Adet) Soğan

Yeteri kadar Yağ

1 Tutam(Yeteri kadar) Tuz

Yapılışı

Mercimek ayıklanarak kaynayan suya atılır. Kaynama esnasında zaman zaman birer bardak su eklenerek mercimeğin boyasının çıkması sağlanır. Haşlama işlemi bittikten sonra süzülerek boya salınmış su atılır. Bir tencerede yağ eritilerek ince kıyılmış soğanlar ve salça yakılır. Üzerine mercimek, kaynamış su ve tuz eklenir. Pişmeye yakın bulgur yıkanarak eklenir. Çorbamız sıcak olarak servis yapılır.

Patates Çorbası

Gerekli Malzemeler

3-4 Adet Orta Boy Patates

1 Baş(Adet) Soğan

1 Yemek Kaşığı Tereyağı

Biraz Bulgur

Biraz Salça

1 Tutam(Yeteri kadar) Tuz

Yapılışı

Patateslerin kabukları soyularak küçük küpler şeklinde doğranır ve yıkanırlar. Bir tencere içerisinde yağ eritilir. İçerisine ince kıyılmış soğanlar ve salça eklenir. Üzerine patates ve sıcak su eklenir. Patateslerin pişmesine yakın bulgur atılır. Tuz da eklendikten sonra sıcak olarak servis yapılır.

Şehriye Çorbası

Gerekli Malzemeler

1 Su Bardağı Şehriye

1.5 Yemek Kaşığı Tereyağı

100 Gr Kıyma

1 Fiske(Çokaz) Tuz ve Salça

Yapılışı

Yağ eritilir. Üzerine kıyma ve salça konarak kavrulur. Şehriyeler yıkanarak bunun üzerine eklenir. Üzerine kaynamış su ilave edilerek pişirilir.

Tarhana Çorbası

Gerekli Malzemeler

Yarma

Bir Miktar Yoğurt

Bir Miktar Un

Yumurta

Yapılışı

Börtlenen(Haşlanan) yarmaya yoğurt, un ve yumurta katılır. Karışım yapıldıktan sonra ocağın üzerine konur. Kaynayıncaya kadar yemek karıştırılır. Kaynadıktan sonra yağ, sarımsak, narpız(nane) ve soğan katılır.